Dokumenty MŠ

Pravidlá materskej školy

Pre harmonické spolužitie a rozvíjanie dobrých vzájomných vzťahov sme si vypracovali nasledovné pravidlá školy.

Práva a povinnosti

Každý pracovník školy a zákonný zástupca:

• je členom spoločenstva detí, rodičov a pedagógov,
  • je slobodný do tej miery, do ktorej svojou činnosťou neobmedzuje práva ostatných.

Práva dieťaťa

Mám právo na:

• demokratický, objektívny a tolerantný prístup,
  • partnerskú spoluprácu a komunikáciu,
  • získanie informácií, ktoré potrebujem,
  • odpoveď na každú otázku,
  • pomoc, keď mám problém,
  • pocit bezpečia, spokojnosti z pobytu v materskej škole.

Povinnosti dieťaťa

Dodržiavam pravidlá:

• aktívne počúvam, neskáčem do reči,
  • používam „ Zázračné slovíčka“ (ďakujem, prosím, prepáč, dobrý deň, dobré ráno ....),
  • počas spánku, ak nezaspím, nevyrušujem kamarátov, ticho ležím, nerozprávam a nesadám si na ležadlo)
  • ak sa mi niečo nepáči, tak to poviem, ak mám problém, riešim ho slovne, nie bitkou a krikom.
  • v priestoroch materskej školy nebehám a nekričím – moja bezpečnosť a zdravie je prvoradé( platí to aj pri príchode a odchode z materskej školy ),
  • rešpektujem názory apožiadavky druhých (dieťa – dieťa, dieťa - rodič, dieťa – učiteľka),
  • hračky si po hre poupratujem a uložím na správne miesto,
  • do MŠ nenosím nebezpečné hračky a predmety,
  • nehovorím neslušné slová.

Práva pracovníka školy

• Právo na partnerskú spoluprácu s deťmi a ich zákonnými zástupcami
  • Získať od zástupcov dieťaťa informácie, ktoré potrebuje k starostlivosti o dieťa.
  • Pozvať k návšteve zástupcu dieťaťa a jednať s ním o záležitostiach súvisiacich s výchovou jeho dieťaťa.
  • Vyjadrovať sa otvorene ku chodu školy a navrhovať prípadné zmeny.

Povinnosti pracovníka školy

• Poskytovať deťom pozitívnu atmosféru a citlivý partnerský prístup.
  • Dbať na bezpečnosť a zdravie detí.
  • Pripravovať deti k zodpovednému prístupu, viesť ich k porozumeniu a rešpektovaniu rovnoprávnosti.
  • Povzbudzovať deti k aktívnej spolupráci na dianí v triede.
  • Poznať a používať dokumenty týkajúce sa materskej školy.
  • Používať metódy efektívnej komunikácie aj pri riešení konfliktov.
  • Podieľať sa na participiálnom riadení.

Práva a povinnosti vedúceho zamestnanca

• Vytvárať podmienky k rozvoju školy.
  • Niesť zodpovednosť za vytváranie koncepcie dlhodobého rozvoja školy s využitím podnetov všetkých zúčastnených.
  • Počúvať, prijímať podnety od všetkých, napomáhať k vzájomnej komunikácii.
  • Riešiť problémy a napomáhať riešeniu problémov.
  • Motivovať svojím príkladom všetkých zúčastnených k práci na svojom osobnom rozvoji – celoživotné vzdelávanie.

Práva zákonného zástupcu dieťaťa

• Vstúpiť do materskej školy a byť prítomný na všetkých činnostiach detí, z bezpečnostných a organizačných dôvodov po dohode s vedením materskej školy .
  • Jednať s kompetentným zamestnancom materskej školy o všetkých záležitostiach súvisiacich s výchovou a starostlivosťou o dieťa na dopredu dohovorenom stretnutí.
  • Byť v demokratických voľbách zvoleným zástupcom triedy a vo výbore rodičovského združenia predkladať potreby a záujmy ostatných zákonných zástupcov detí aj svoje vlastné.

Povinnosti zákonného zástupcu dieťaťa

• Osobne odovzdám dieťa učiteľke.
  • Budem dodržiavať prevádzkový čas chodu materskej školy.
  • Písomne oznámim materskej školy, kto bude dieťa preberať z materskej školy, vrátane zmien počas školského roka.
  • Uvedomujem si, že dieťa vodím do kolektívu ostatných detí vždy zdravé.
  • V prípade, že dieťa ochorie počas pobytu v materskej škole si svoje dieťapo telefonickom oznámení vyzdvihnem a preberiem ďalšiu starostlivosť.
  • Onemocnenie dieťaťa telefonicky oznámim, odhlásim ho zo stravy.
  • Oznámim každú zmenu telefónneho čísla, adresy.
  • Zabezpečím primerané oblečenie dieťaťu do materskej školy, aj náhradné.
  • Nedopustím, aby moje dieťa nosilo do materskej školy nebezpečné predmety.
  • Nebudem dávať dieťaťu do materskej školy cenné veci, peniaze.
  • Po budove materskej školy sa pohybujem len po vyhradených priestoroch pre verejnosť.
  • Poplatky uhrádzam v dohodnutom termíne.